Стареене на косата
Хората винаги са търсили начини да забавят естествения процес на стареене на организма и да намалят външните признаци на възрастта. Въпреки това, с нарастването на продължителността на живота хората се чувстват по-млади в по-късните години и желаят това да личи. По този начин желанието да изглеждате по-млад играе по-важна роля, затова продуктите и различните видове третиране, които могат да помогнат, са по-разпространени от всякога.
Когато остаряваме косата ни също е подложена на естествено остаряване. Ние най-често мислим за промяна в цвета, но зрялата коса също се променя в нейната текстура. Освен това, изтъняващата коса е по-честа при възрастните хора и може да засегне двата пола. Стареещата коса изисква специализирана постоянна грижа, за да се намалят тези симптоми.
Обичайното убеждение, че качеството на стареене може да бъде измерено от броя на сивите косми на главите ни, е отчасти вярно, но не съвсем. Сивите косми могат да се появят и в много по-млада възраст, например поради генетично предразположение. Процесът на естествено стареене на косата започва на възраст между 25 и 40 години.
По време на нашия живот косата претърпява забележими промени в плътността, текстурата и възможността за фризиране. Сухота и усещане за напрежение в скалпа са също симптоми, които обикновено се срещат при зрялата коса. Ако косата не е снабдена с хранителни вещества, необходими за здравословен растеж, косата може да загуби еластичност и блясък, което прави оформянето й трудно.
Свързаните с възрастта хормонални промени също карат анагенната или растежната фаза на косата да станат по-кратки, а фазата на телоген или почивка да стане по-дълга. Това води до производството на по-малко и по-тънки косми.
Тези промени могат да окажат значително влияние върху общото ни благополучие и самочувствие, тъй като външният вид на косата ни често се възприема като израз на нашия собствен имидж. Освен това естествената устойчивост на косата намалява с възрастта, става по-чувствителна към външни фактори и изисква допълнителна грижа.
Как се променя косата ни когато остаряваме?
Сивата коса или "сивото" е един от първите признаци на стареене на косата. Косата в основата на скалпа често започва да посивява, като постепенно стига до горната част на скалпа. Фоликулите, които генерират косата ни, съдържат меланоцити, клетки, отговорни за производството на меланин. Тъй като остаряваме, тези клетки забавят производството на меланин. Нашите гени до голяма степен определят възрастта, в която това се случва. Докато някои от тях могат да забележат първите си сиви косми през 20-те години, повечето ще намерят сиви косми на главата си едва на 30-годишна възраст, а през 50-те години мнозина ще имат значително количество сива коса.
Изтънялата коса също е често срещан проблем на зрялата коса. На първо място плътността на косата намалява и космите растат много по-фини, понякога едва се виждат. Това може да бъде последвано от загуба на коса. Като остаряваме, средната загуба на коса на 100 косми на ден се увеличава, тъй като космените фоликули не могат да заменят загубените косми толкова бързо, колкото през по-младите години. Това води до изтъняване на косата в основата на главата, което прави скалпа по-видим. Редовната и постоянна грижа за косата може да стимулира кръвообращението и да укрепва корените на косата, като удължава активната фаза на растеж и увеличава плътността.
Тъй като космите стават по-тънки, косата също губи обем и еластичност, което я прави по-крехка. Това важи особено за косата, която многократно е била обработена с химикали или топлина, което я прави по-чуплива.
Възрастната коса също често е по-суха, отколкото по-младата. Мастните жлези в космените фоликули се свиват и омазняват по-малко косата. Като такава, тя губи естествения си хидратиращ, защитен слой. Това също така я прави по-трудна за оформяне на прическа. Добре поддържаната постоянна грижа за косата може да възстанови хидратацията.
С напредването на възрастта нашата коса обикновено губи естествения си блясък, което я прави бледа и безжизнена. Това от една страна се дължи на намаляването на естествената влага и от друга страна на промените в повърхността на косъма. Възрастната сива коса има по-груба, по-грапава текстура, отчасти поради намаляването на меланина.
Промените в структурата на косата могат също да бъдат предизвикани от свързани с възрастта хормонални флуктуации, тъй като те могат да възникнат например по време на менопаузата.